درمان گلودرد با داروهای گیاهی و موثر بدون مراجعه به پزشک

درمان گلودرد, داروی گیاهی برای درمان گلودرد

روش های درمان گلودرد در خانه با داروهای گیاهی

اگر دچار سرماخوردگی شده اید و گلو درد دارید و وقت ندارید به پزشک مراجعه کنید و اصلا اهل امپول زدن نیستید پس این مطلب را حتما نگاهی بیندازید.

آنژین، لارنژیت، سرماخوردگی و … از بیماری های شایع در فصل زمستان و سرما هستند. اگر دچار سرماخوردگی شده اید و گلوی شما درد می کند و وقت ندارید به دکتر بروید و از آمپول هم دل خوشی ندارید در این مطلب روش های طبیعی برای حل مشکل را به شما ارائه می کنیم.

استفاده از لیموترش برای درمان گلو درد و تقویت بدن

لیموترش یک درمان طبیعی و موثر خانگی است. لیموترش خاصیت شگفت انگیزی دارد و باعث درمان گلودرد می شود. لیمو ترش خوشمزه خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد، گلبول های سفید را فعال می کند و قدرت دفاعی بدن را بیشتر می کند.

چطور استفاده کنیم ؟ لیمو ترش را با آب گرم مخلوط کنید و محلول را قرقره کنید. این کار را چند بار در طول روز انجام دهید تا علائم بیماری به طور کامل از بین برود.

 

استفاده از درخت چای به دلیل ضد عفونی کننده و ضد ویروس

درخت چای باعث درمان گلو درد می شود. از روغن این گیاه بیشتر استفاده می کند زیرا ضد قارچ، ضد ویروس و ضد باکتری است.

چطور استفاده کنیم ؟ دو قطره از روغن ضروری درخت چای را با مقداری عسل مخلوط کنید و قبل از اینکه آن را قورت دهید چند لحظه در دهان خود نگه دارید. هر روز سه مرتبه این کار باید انجام دهید تا علاوم بیماری از بین برود.

باید توجه اشته باشید که روغن ضروری این گیاه برای زنان بارداری و شیرده و همچینن کودکان زیر 3 سال نباید استفاده شود.

 

استفاده از عسل برای تسکین دهنگی و تقویت کنندگی آن

وقتی دچار التهاب و گلودرد می شوید باید سریع سراغ عسل بروید. عسل نوعی تقویت کننده طبیعی محسوب می شود و برای تقویت بدن عالی است. هنگامی که بدن شما قوی تر باشد بیماری خیلی زود خوب می شود.

چطور استفاده کنیم ؟ لیموترش را در آب داغ بریزید و به آن عسل اضافه کنید و هم بزنید و میل کنید.

می توانید 250 میلی لیتر آب گرم را با 2 قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و هم بزنید. در ظرف را بپوشانید و بگذارید تا خنک شود. در روز چند بار با محلولی که آماده کرده اید قرقره نمایید.

 

تسکین گلودرد را گیاه مریم گلی

گیاه مریم گلی برای درمان گلودرد عالی است. در سال 2009 پژوهشی انجام شد که نشان داد دهان شویه ای که از گیاه مریم گلی تهیه می شود برای تسکین گلودرد به اندازه داروهای موجود موثر عمل می کند. برگ های این گیاه خاصیت ضدعفونی کننده و ضد التهابی دارد.

چطور استفاده کنیم ؟ در حدود 1 تا 3 گرم از این گیاه را در یک فنجان آب جوش بریزید و بگذارید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. روزی 5 بار از این محلول قرقره کنید.

گیاه مریم گلی برای خانمهای باردار، شیرده، کودکان زیر 18 ماه و افرادی که سرطان سین و ضرع هستند نباید مصرف شود.

 

استفاده از آویشن به دلیل التیام بخش بودن و ضد سرفه بودن

آویشن برای مقابله با گریپ، آنژین، برونشیت و … موثر است. این گیاه معطر سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند و ضد سرفه است و برای درمان گلو درد هم موثر است.

چطور استفاده کنیم ؟ 150 میلی لیتر آب جوش را روی یک قاشق چای خوری پر آویشن بریزید. در ظر را بپوشانید و بگذارید به مدت 10 تا 15 دقیقه دم بکشد. سپس محلول را از صافی رد کنید و روزانه بعد از غذا 3 فنجان از این دم کرده را بخورید.

توجه داشته باشید که هفته ای تا 3 بار می توانید از دم کرده آویشن استفاده کنید.

توجه داشته باشید روغن ضروری آویشن برای زنان باردار و شیرده و همچنین برای کودکان زیر 3 سال بدون تجویز پزشک مورد عدم مصرف دارد.

در مصرف آویشن افراط نکنید و اگر به گیاهان حساسیت دارید باید با عاطر و پزشک مشورت کنید.

درمان گلودرد, داروی گیاهی برای درمان گلودرد

 

پوست درخت بلوط برای مقابله با آنژین

پوست درخت بلوط برای درمان گلودرد بسیار مناسب است. درخت بلوط برای درمان آنژین، زکام و لارنژیت مفید است.

چطور استفاده کنیم ؟ 80 تا 100 گرم پوست درخت بلوط خرد شده را با یک لیتر اب به مدت 10 دقیقه بجوشانید و سپس این محلول را صاف کنید. روزی 4 بار این محلول را قرقره کنید. این کار را 6 روز ادامه دهید.

 

استفاده از سرکه سیب به دلیل ضد باکتری بودن

سرکه سیب سرشار از ویتامین، ضد باکتری و ضد ویروس می باشد و سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. سرکه سیب یک درمان موثر و ارزان برای گلودرد است و فقط باید توجه داشته باشید که از سرکه تقلبی استفاده نکنید.

چطور استفاده کنیم؟ یک قاشق چای خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم بریزید و روزانه 3 بار قرقره کنید. اگر گلودرد شما شدید است هر ساعت این کار را تکرار کنید.

 

استفاده از اسطوخودس به دلیل ضد التهاب بودن

اسطوخودس ضد التهاب و ضد درد است و برای درمان بیماری های تنفسی مانند رینیت، برونشید و … خیلی موثر است. این گیاه سرفه و گلودرد را درمان می کند.

چطور استفاده کنیم؟ 20 گرم اسطوخودس را با یک لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه بجوشانید. محلول را از صافی رد کنید و  روزی 3 فنجان بنوشید. این کار را باید 7 روز تکرار کنید.

توجه داشته باشید که از روغن ضروری این گیاه بدون نظر پزشک استفاده نکنید.

 

چند توصیه‌ی کلی برای درمان گلودرد

اگر تا دو روز بیماری شما بهبود پیدا نکرد و یا تب داشتید به پزشک مراجعه کنید.

بعضی ها معتقد هستند که درمان های گیاهی بی خطر هستند و از هر گیاهی به هر میزانی می شود استفاده کرد. باید توجه داشته باشید گیاهان، داروهای بی خطر هستند ولی نباید در مصرف آنها افراط شود. بعضی از مواقع مورد منع مصرف وجود دارد.

اگر در مصرف یک گیاه دچار شک شده ایت باید با پزشک یا عطار مشورت کنید.

 

اما برای درمان گلودرد روش های دیگری هم وجود دارد که شامل :

استفاده از ضدالتهاب‌‌ها

یکی از بهترین و موثرترین داروهایی که هنگام گلودرد می توانید استفاده کنید در سبد داروهای خانه شماست، دارویی ضد التهاب و غیر استروئید به نام ادویل (Advil یا Aleve).
این داروها ترکیبی از مسکن‌ها و ضدالتهاب‌ها هستند، پس می‌توانند حال شما را بهتر کنند و همچنین می‌توانند ورم گلوی شما را کاهش بدهند.

قرقره آب‌نمک

چندین بار قرقره کردن آب گرم و نمک در طول روز، می تواند ورم گلو و مخاط سینه را کمتر کند و به بیرون راندان محرک ها و باکتری ها از گلو کمک کند.

پزشکان توصیه می کنند که نصف قاشق غذاخوری نمک را در لیوان آب گرم حل کنید. اگر مزه نمک را نمی توانید تحمل کنید می توانید مقداری عسل به آن اضافه کنید تا شیرین شود. فقط مواظب باشید بعد از قرقره کردن آن را قورت ندهید.

قرص‌های مکیدنی و اسپری‌ها

مکیدن قرص های مکیدنی می تواند بزاق دهان را بیشتر کند و گلوی شما را مرطوب نگه دارد. در میان اینها آب نبات سخت بهترین گزینه است. برای تاثیر بهتر از طعم اکالیپتوس و نعناع استفاده کنید.استفاده از اسپری‌‌ها راه درمان گلودرد نیستند و سرماخوردگی پنهان شما را کاهش نمی‌دهند، ولی ناحیه‌ی متورم را موقتا بی‌حس می‌کنند. ماده‌ی اصلی این اسپری‌ها فِنول نام دارد که یک ماده‌ی ضدعفونی‌‌کننده و ضدباکتری است.

 

شربت سرفه

یکی از روش های درمان گلودرد استفاده از شربت سرفه است. شربت سرفه مانند اسپری و قرص های مکیدنی، دیواره گلوی شما را پوشش میدهد و درد را کمتر می کند.

اگر مجبورید هوشیار بمانید (به خاطر رانندگی، کارتان و …)، باید شربتی بخرید که در آن از فرمول‌های خواب‌آور استفاده نشده باشد. اگر هم می‌خواهید استراحت کنید و گلودرد به شما اجازه‌ی خوابیدن نمی‌دهد، از شربت‌هایی استفاده کنید که در آنها از مسکن‌ها و آنتی‌هیستامین‌ها استفاده شده است. با استفاده از این کدئین‌ها و مسکن‌ها می‌توانید راحت بخوابید.

این را هم ببینید

متن عاشقانه | جملات عاشقانه کوتاه | عکس های عاشقانه رمانتیک برای همسر

متن و جملات عاشقانه زیبا و کوتاه به همسراه عکس نوشته های رمانتیک برای همسر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *