متادون | متادون چیست و چه عوارضی دارد؟

متادون, ترک اعتیاد متادون, خطرات متادون

متادون چیست؟

متادون یکی از داروها از خانواده مواد شبه افیونی است و بیشتر در درمان وابستگی به سایر افیونی ها مانند کدئین، هروئین و مورفین کاربرد دارد.

متادون یک شبه افیونی ایپوئید مصنوعی است، یعنی از مواد شیمایی در آزمایشگاه به دست می آید. سایر شبه افیونی ها یا طبیعی هستند مانند کدئین و مرفین که فراورده های طبیعی بوته خشخاش هستند و یا شبه افیونی های نیمه مصنوعی هستند مانند هروئین، که مرفینی است که به طریقه شیمایی پردازش می شود. (دی استیل مورفین)

متادون هنگام جنگ جهانی دوم در آلمان ساخته شد و نخستین بار برای تسکین درد به کار رفت. درمان با دوز نگهدارنده متادون که از بروز علائم ترک تریاک جلوگیری می کند و تقاضای آن را کاهش می دهد و یا از بین می برد، برای اولین بار در سال های 1960 برای درمان اعتیاد و کمک به ترک اعتیاد این ماده متداول شد.

استفاده از دوز نگهدارنده متادون به تنهایی باعث معالجه فرد معتاد نخواهد شد، بلکه به عنوان جزئی از فرآیند درمان معتادان به مواد افیونی مورد استفاده قرار میگیرد. این افراد از حمایت های طبی و اجتماعی لازم برای ثابت نگه داشتن و بهبود زندگی بهره مند و تشویق می شوند مادامی که این دارو در مورد آنها موثر است، به درمان ادامه می دهند.

بیشتر افرادی که متادون برای آنها تجویز می شود، برای وابستگی به مواد افیونی تحد درمان قرار خواهند گرفت. ایت افراد شامل افرادی می شوند که به داروهای غیرقانونی مانند تریاک و هروئین و داروهای تجویز شده توسط پشرک مانند کدئین وابستگی پیدا کرده اند.

افراد معتاد به مواد شبه افیونی های کوتاه اثر مانند هروئین باید متادون را به صورت منظم مصرف کنند تا از بروز علائم ترک جلوگیری شود.

همچنین متادون براى کسانى که به طور مرتب از مواد شبه افیونى به طو رتزریقی استفاده مى‌کنند و آلوده به ویروس ایدز  HIV یا هپاتیت C هستند، تجویز مى‌شود تا به ادامه روند ترک در این افراد کمک کند و خطر انتشار عفونت را از طریق استفاده از سوزن مشترک کاهش دهد.
متادون گاه در تسکین درد افراد مبتلا به درد شدید مزمن یا درد همراه با بیمارى هاى علاج ناپذیرى که منجر به مرگ مى شوند، به کار مى رود.

متادون چه احساسى در فرد  ایجاد مى‌کند؟

بعضی از افراد با شروع مصرف متادون دچار سرخوشی و آرامش می شوند که در میان تمامی داروهای شبه افیونی این اثرات دیده می شود.
با ادامه درمان و رسیده به دوز ثابت، تحمل این اثرات ایجاد می شود. افرادی که در حال درمان با متادون هستند، غالبا احساس خویش را از استعمال متادون، طبیعی عنوان می کنند.

درمان با متادون بر تفکر، کار و مدرسه رفتن تاثیری ندارد و می توانند از خانواده خود مراقبت کنند. متادون همچنین از تاثیر نشئه آور هروئین و سایر شبه افیون ها جلوگیری می کند و بدین ترتیب اثر این داروها کاهش پیدا می کند.

درمان با متادون، عوارض جانبی هم شاید داشته باشد مانند تعریق، یبوست و افزایش وزن.
متادون, ترک اعتیاد متادون, خطرات متادون

اثرات متادون براى چه مدت باقى مى‌ماند؟

متادون اثری طولانی دارد، شخصی که به مواد شبه افیونی وابستگی پیدا می کند با یک دوز متادون در شبانه روز از علائم ترک مصون خواد ماند. در مقابل کسی که به هروئین برای پرهیز معتاد است، برای جلوگیری از بروز علائم ترک در خود باید سه تا چهار بار در روز این ماده را مصرف کنند.

درمان با متادون می تواند تا بی نهایت ادامه پیدا کند اما اگر فردی که متادون دریافت می کند و پزشک با وی برای پایان درمان به توافق برسد، از دوز متادون به ارامی در طول هفته ها یا ماه های متعدد کاسته می شود و فرآیند ترک آسان تر می شود. در صورت قطع ناگهانی متادون علائمی مانند دل پیچه، اسهال و دردهای عضلانی و استخوانی بروز می کند.

این علائم در طول یک تا 3 روز بعد از آخرین دوز شروع می شود، در طول 3 تا 5 روز به اوج خود می رسد و سپس به آرامی از بین می روند، گر چه این علائم مانند اختلال خواب و تمایل به مصرف دارو می تواند برای ماه های طولانی ادامه پیدا کند.

آیا متادون خطرناک است؟

زمانى که متادون طبق تجویز پزشک دریافت مى شود، بسیار بى خطر بوده و آسیبى به اعضاى داخلى و یا قدرت تفکر وارد نمى کند، حتى اگر براى سال ها به طور روزانه مصرف شود.
از سوى دیگر متادون یک داروى قوى است و مى‌تواند براى کسانى که آن را به طور منظم دریافت نمى کنند فوق العاده خطرناک باشد، چرا که این افراد نسبت به اثرات آن تحمل پیدا نکرده اند.این دارو حتى دوزهاى بسیار پائین نیز مى‌تواند براى کودکان کشنده باشند.
از این رو تجویز متادون با دقت پایش و کنترل مى شود.
یک مزیت مهم متادون این است که این ماده مصرف هروئین را کاهش مى‌دهد. خطرات مصرف هروئین شامل مرگ بر اثر دریافت دوز بى رویه، ابتلا به عفونت HIV و هپاتیت C از راه کاربرد سوزن مشترک است. درمان متادون کمک مى کند که فرد از فجایع ناشى از استعمال هروئین مصون بماند.

آیا متادون اعتیادآور است؟

تعاریف جدید از “اعتیاد”، عوامل متعددى را در ارزیابى مصرف دارو توسط فرد مدنظر قرار مى دهند. این عوامل شامل “تحمل” یا نیاز به افزایش مداوم دوز دارو براى رسیدن به اثر یکسان؛ “وابستگى جسمی” یا بروز علائم ترک با قطع مصرف و “استعمال همراه با اضطرار” به رغم نتایج منفى حاصل از ادامه مصرف دارو هستند.
برخى مى گویند که متادون به همان اندازه هروئین اعتیادآور است. کسانى که متادون مصرف مى کنند، مسلماً نسبت به برخى اثرات آن تحمل پیدا کرده و در صورتى که دارو را به شکل منظم دریافت نکنند، دچار علائم ترک مى شوند.
اما اگر چگونگى و علت مصرف دارو را مورد توجه قرار دهیم، متادون در تعریف کامل “ماده اعتیادآور” نمى گنجد. اول از همه این که تجویز متادون برای بیماران  به عنوان یک درمان طبى در نظر گرفته مى شود و تنها براى کسانى تجویز مى شود که خود هم اکنون وابسته به داروهاى شبه‌افیونى مانند هروئین هستند
. براى این افراد، متادون یک جایگزین مطمئن براى روش هاى خطرناکى چون استفاده از هروئین به شمار مى رود. متادون ایشان را از اضطرار براى مصرف ماده مخدر رها کرده و بدان ها امکان بهبود زندگى شان را مى بخشد.
متادون گاه به عنوان داروى خیابانى مورد استفاده قرار مى گیرد، اما استعمال آن بیشتر به منظور پیشگیرى از علائم ترک هروئین است. اثرات متادون کندتر از آن ظاهر مى شوند و بیشتر از آن مى پایند که بتوان از آن به عنوان ماده اى مناسب براى سوء مصرف یاد کرد.

اثرات طولانى مدت متادون

درمان با دوز نگهدارنده متادون یک درمان طولانی مدت می باشد. درمان از 1 تا یا 20 سال ممکن است طول بکشد. این درمان طولانی مدت از لحاظ پزشکی بی خطر و موثرترین درمان است و برای وابستگی به مواد شبه افیونی می باشد.

این را هم ببینید

داروی آلفن ایکس ال (Alfen Xl) عوارض این داروی مسکن

آلفن ایکس ال (Alfen Xl)  نام دیگر دیکلوفناک سدیم است که اثر ضد درد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *