آموزش و طرز تهیه لازانیا در فر، لازانیا بدون فر و در مایکروفر و تهیه سس لازانیا خوشمزه

آموزش و روش تهیه لازانیای خوشمزه

لازانیا غذای ایتالیایی خوشمزه و لذیذ است که در کل دنیا دارای طرفداران زیادی است. معمولا تمام افراد خانواده چه بچ ها و چه افراد سالخورده، لازانیا را دوست دارند. البته به نظر می رسد که شهرت این غذا به دلیل مواد خوشمزه مانند سس و پنیر است که در آن استفاده می شود.
موادی که در تولید لازانیا به کار می رود، تقریبا همانند ترکیب پاستا و یا ماکارونی می باشد. تفاوت آنها تنها در فرآیند تولیدشان در کارخانه است.
لازانیا

نکاتی برای درست کردن لازانیا با طعم عالی

  • اگر می خواهید که ورق های لازانیا در هنگام جوشاندن در آب به هم نچسبند، کمی روغن و نمک درون آب جوش بریزید.
  • موقع جوشاندن لازانیا در قابلمه ورق ها را به کمک یک قاشق چوبی و یا کفگیر به آرامی تکان دهید تا به هم نچسبند.
  • وقتی می خواهید ورق های لازانیا را آبکشی کنید حتما آب سرد روی آنها بریزید. ریختن آب سرد باعث می شود حرارت ورق های لازانیا کم شود و هنگام پختن، ورق ها خمیر نشوند.
  • برای اینکه پس از آبکشی، ورق ها به هم نچسبند، انها را روی لبه آبکش فلزی آویزان کنید یا اینکه یک حوله تمیز پهن کنید و ورق ها را بر روی حوله قرار دهید. این کار باعث می شود ورق های لازانیا به ظرف نچسبند و خرد نشوند.
  • اگر می خواهید که لازانیا کم کالری و رژیمی باشد، موقع آماده کردن لایه های لاانیا، به جای اینکه در هر لیه، پنیر بزنید در مرحله آخر فقط بر روی مواد کمی پنیر بزنید. از پنیرهای رژیمی می توانید استفاده کنید.
  • برای اینکه ورق های لازانیا پس از پختن به ظرف نچسبند و خیلی راحت جدا شوند، کف ظرف و دیواره های آن را کمی روغن چرب کنید.
  • در دستور اصلی لازانیا از گوشت چرخ کرده برای تهیه مواد داخل آن استفاده می شود. برای تنوع در طعم لازانیا، می توانید آن را با مواد مختلف درست کنید.
  • بهتر است ترتیب قرار گرفتن ورق های لازانیا در ظرف به صورت حصیری باشد؛ بعنی یک لایه ورق های لازانیا را به صورت عمودی درون ظرف قرار دهید و پس از قرار دادن مواد روی آن، لایه بعدی را به صورت افقی بر روی مواد قرار دهید. این کار باعث می شود مواد لابه لای ورق ها نریزد.
  • در بسته بندی لازانیا ممکن است یک یا دو بسته کوچک ادویه های مخصوص لازانیا وجود داشته باشد. این ادویه جات را می توانید در مرحله آخر روی مواد بریزید. در صورت تمایل می توانید از ادویه جات مورد علاقه خود مانند ادویه کاری یا دیگر ادویه ها استفاده کنید.

لازانیا  با ورق های آبکش شده

روش دوم با روش اول کمی متفاوت است. تفاوت این است که در این روش قبل از آماده کردن لازانیا، نخست ورق ها را در یک قابلمه حاو آب جوش قرار می دهیم. پس از اینکه ورق ها نرم شدند، آنا را آبکشی می کنیم.

لازانیا
آماده کردن لازانیا با این روش کمی سخت است و نیاز به تمرین و دقت بیشتری می باشد؛ زیرا باید دقت کنیم که ورق ها در هنگام پختن و یا وقتی آبکشی می شوند به هم چسبیده نشوند.

پخت لازانیا در فر

در این نوع پخت، فر را نیم ساعت قبل روشن کنید تا گرم شود، سپس ظرف لازانیا را درون فر در طبقه سوم قرار دهید. بهتر است درجه فر را برای پخت لازانیا روی 180 درجه سانتی گراد قرار دهید. ولی به صورت کل درجه فر بستگی به مواد لازانیای شما دارد. در بعضی از ماقع روی ظرف را با فویل می بپوشانند، سپس 10 دقیقه قبل از آماده شدن، فویل را بر می داند و سپس دوباره ظرف را درون فر قرار می دهند تا پنیر روی لازانیا طلایی رنگ شود.

 

لازانیا

پخت لازانیا با مایکروفر

در این روش با توجه به حجم مایکروفر یک ظرف مناب انتخاب کنید؛ یادتان باشد قرار است فقط به جای فر از مایکروفر استفاده کرد پس مرحله آماده سازی ورق ها و سس را روی گاز انجام دهید ورق های لازانیا و سس را طبق معمول در پیرکس بچینید و ان را به مدت 10 دقیقه با قدرت 900 وات یا 100 درصد درون مایکروفر قرار بدهید. در آخر برای طلایی شدن روی لاانیا، پایه گریل را داخل دستگاه بگذارید، سپس رف را روی آن قرار دهید و گریل دستگاه را به مدت 5 دقیقه روشن کنید تا روی مواد طلایی شود.

لازانیا

پخت لازانیا بدون فر

در این روش نیاز نیست لازانیا درون فر قرار بگیرد. این روش برای کسانی که فر ندارند و یا استفاده از فر برایشان راحت نیست مناسب است. در این روش لازانیا را درون تابه، قابلمه مناسب یا ظرف پیرکس نچسب می ریزند و سپس آن را روی حرارت اجاق گاز قرار می دهند.  برای تهیه کردن لازانیا به این روش به چند صورت می توانید عمل کنید. نوع اول این است که مواد را در ظرف مورد نظر که قبلا کمی چرب کرده ایم به شکل لایه لایه قرار می دهیم، در طرف را می گذاریم و سپس رف را بر روی حرارت ملایم قرار می دهیم.

لازانیا
نوع بعدی به این صورت که وقتی در تابه مواد لازنیا را آماده می کنیم، ورق های لازانیا را به صورت خشک درون مواد قرار می دهیم. نکته ای که در این روش باید به آن دقت کرد این است که مواد درون تابه باید رقیق باشد تا ورق های خشک، درون مواد بپزند. روش دیگر به این صورت است که هر کدام از ورق ها را بعد از پختن و قرار دادن مواد روی آنها، ورق ها را به صورت بقچه بپیچید، آنها را آغشته به آرد سوخاری کنید و سپس در روغن سرخ کنید.

طرز تهیه سس لازانیا

سسی گه برای لازانیا مصرف می شود دو نوع می باشد که یکی سس سفید است و دیگری سس قرمز. برای هر نوع لازانیایی که آماده می شود یک سس کافی می باشد. بسته به نوع ذائقه و موادی که در لازانیا استفاده می کنید می توانید سس را انتخاب کنید.

لازانیا

در تهیه سس سفید از کره، ارد، شیر و در صورت تمایل مقداری خامه استفاده می شود که با مخلوط کردن و قرار دادن آنها بر روی حرارت، سس سفید لازانیا آماده می شود. برای تهیه سس قرمز از سیر رنده شده، رب گوجه فرنگی، کمی سبزی معطر خشک، آب و در صورت تمایل گوجه فرنگی رنده شده استفاده می شود. این سس روی حرارت هم درست می شود.

این را هم ببینید

متن عاشقانه | جملات عاشقانه کوتاه | عکس های عاشقانه رمانتیک برای همسر

متن و جملات عاشقانه زیبا و کوتاه به همسراه عکس نوشته های رمانتیک برای همسر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *