کاشت مو؛ انواع روش های کاشت مو و مزایا و معایب این روش ها

کاشت موکاشت مو روش قطعی برگرداندن مو و قطع طاسی است که تا به امروز شناخته شده است. در این مقاله انواع روش های کاشت مو را بررسی می کنیم.
روش های کاشت مو

کاشت مو به روش FUE یا (FIT)

در این روش کاشت مو واحدهای مو به صورت تک تک از سر برداشته می شود و در ناحیه طاس شده پیوند می خورد.

مزایای روش FIT

در این روش برش جراحی در ناحیه پشت سر ایجاد نمی شود. پس احتمال ایجاد جوشگاه به صورت خطی وجود ندارد همچنین این روش افرادی که پوست سر آنها سفت و غیرر قابل انعطاف است هم عالی است.

معایب روش FIT

این روش مدت زمان عملی طولانی و نیاز به جلسات بیشتری دارد. همچنین نیاز به کوتاه کردن موهای ناحیه کنار و پشت سر می باشد. بزرگترین نقطع ضعف در این روش تخریب 10 تا 50 درصد از واحدهای مو در ناحیه برداشت شده می باشد که بستگی به نوع پوست، ضخامت مو و نوع مو (در موهای فر و مجعد امکان تخریب بیشتر است) دارد.

 

کاشت مو به روش ترکیبی

در این روش از دو روش FIT و FUT  به صورت همزمان در یک جلسه تعدادی زیادی گرافت در حدود 6 هزار گرافت ( بالغ بر 15000 تار مو ) پیوند می شود. در افرادی که می خواهند در یک جلسه پیوند کامل انجام دهند و طاسی وسیعی دارند قابل انجام است. کلینیک پوست و پیوند موی بیمارستان گاندی از معدود مراکزی می باشد که با حضور پزشک عضو انجمن جهانی پیوند موی طبیعی از هر دو روش و یا در مورد محدود ترکیب هر دو روش برای پیوند موی طبیعی استفاده می شود.

 

کاشت موی بلند

در این روش که به صوت اختصاصی در کلینیک پوست و پیوند موی طبیعی کلینیک گاندی و توسط دکتر محسن پیروزهاشمی انجام می شود موهای بلند را برداشت می کنند و از ناحیه پشت سر به ابعاد 2 تا 8 ساتی متر به صورت بلند در ناحیه مورد نظر پیوند می کنند.

کاشت موی بلند فقط در روش FUT قابل انجام است. با استفاده از این روش نیاز به کوتاه کردن مو در خانم ها نیست و د آقایان توصیه می شود جهت رسیدن به تصویری مطلوب تر همه موها در اندازه دو سانتی متر کوتاه شود. در کاشت موی بلند در خانم ها و آقایان موها در اندازه دو تا هشت سانتی متری در منطقه ی نیازمند پیوند می گردد.

با توجه به بلند بودن موهای موهای بانک مو و استتار خط بخیه لابه لای موهای، فرد می تواند براحتی در محل کار خود حاضر شود و نیز این روش، روش انتخابی جهت انجام پیوند مو در افرادی است که از کلاه گیس استفاده می کنند.

 

کاشت مو به روش FUT

در روش FUT نوار پوستی برداشته می شود و از ناحیه بانک مو تسوط پرنسل با تجربه زیر میکروسکوپ به واحدهای 1,2,3 و 4 مویی تقسیم می شود. در این روش بزرگنمایی میکروسکوپ صورت می گیرد، پس احتمال آسیب به ریشه های مو خیلی کم است و از طرفی دیگر سایر گرافت ها بر اساس تعداد موهای موجود در واحد مو متفاوت می باشد.

این به این معنی است که واحدهای تک مویی ضخامت کمتری دارند، واحدهای دو موئی کمی ضخیم تر و واحدهای 3 یا 4 مویی به مراتب ضخامت بیشتری دارند. همین امر باعث می شود پزشک در محل کاشت مو که معمولا واحدهای تک مویی را در جلوی خط مو پیوند می کند، سوراخ های با سایز کوچکتر ایجاد کند.

در این روش یک برش در قسمتی از پوست در ناحیه بانک مو ایجاد می کنند و نواری پوستی شکل به نام فلپ FLAP از پشت سر برداشت می کنند (طول این برش بستگی به روش جراح و معمولا فاصله بین گوش های بیمار و عرض آن بستگی به مهاینه دقیق جراح و میزان انعطاف پذیری پوست بیمار دارد).

نوار پوستی که برداشت شده در زیر میکروسکوپ توسط پرسنل مجرب به واحدهای مو که شامل واحدهایی تا 4 تارمو می باشد تقسیم می شود که هر کدام از این واحد ها یک واحد فولیکولی نامیده می شوند. بدیهی است که در این روش آسیب به ناحیه بانک مو کمتر است و نواحی بالا و پایین نواد برداشت شده سالم باقی می ماند تا در صورت نیاز در مرحله های بعد مجددا مورد استفاده قرار بگیرید.

در این روش نیاز به یک کار گروهی میان پزشک متخصص، پرسنل متخصص خرد کردن نوار پوستی به واحدهای موی مجزا (Cutter) و پرسنل مجرب جهت وارد کردن واحدهای مو در سوراخ های ایجاد شده (Implanter) می‌باشد. کارکرد مناسب تمام پرسنل به همراه پزشک تاثیر مستقیم در نتیجه کاشت موخواهد داشت.

 

مزایای روش FUT

در این روش موها را کوتاه نمی کنند و امکان کاشت موهای بلند هم می باشد. 95 درصد از موهای برداشت شده به صورت سالم پیونده زده می شود ( میزان آسیب به ریشه های مو به دلیل استفاده از میکروسکوپ خیلی کم است).

همین نکته باعث برتری این روش نسبت به روش فیت در افرادی که میزان بانک موی کمتری دارند می باشد. موهای ناحیه پشت سر و کنار سر آسیب ندیده و باقی پوست جهات برداشت در مراحل آتی سالم باقی می ماند.

معایب روش FUT

در صورتی که پزشک حرفه ای نباشد ممکن است جوشگاه در پشت سر باقی بماند. در این روش پزشک مجرب قادر به ترمیم ناحیه برداشت پوست می باشد به گونه ای که هیچ نوع آثاری از جوشگاه نماند.

کاشت مو

کاشت مو از بدن به سر یا روش BHT

موهای اهدایی معمولا از قسمت تراشیده سر، برای مثال پشت یا کنار سر، گرفته می‌شود. اما اگر بیمار در این نواحی از سر موی کافی نداشته باشد، بعضی از عمل‌های کاشت مو قابل انجام نخواهد بود.

یکی از دلایل نداشتن بانک موی کافی ریزش موی معمولی و دلیل دیگر هم به دلیل کاشت مو در گذشته است که دیگر نمی تواند از پوست سر به عنوان ناجیه اهدا کننده استفاده کرد.

نتیجه کاشت مو با موی اهدایی نامناسب معمولا رضایت بخش نیست، زیرا ریزش مو را فقط در حد جزیی جبران می کند. به علاوه جای زخم ناشی از عمل جراحی جلب توجه می کند.

 

معیارهای ارزیابی مناسب بودن کاشت موی بدن بر سر یا BHT – شاخص بدنه‌ی اهداکننده

از تکنیکی خاص به نام شاخص بدنه‌ی اهدا کننده یا TDI برای تعیین امکان سنجی BHT استفاده می‌شود. TDI برای ارزیابی ناحیه اهدا کننده برای پیوند موی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد:
⦁ تراکم مو باید بالای ۴۰ فولیکول در سانتی‌متر مربع باشد
⦁ شباهت بین موی بدن و سر
⦁ تعداد فولیکول‌های حاوی ٢ تا ٣ فولیکول مو
⦁ وسعت منطقه اهداکننده
⦁ طول موی بدن

بیمارانی که قصد عمل بی اچ تی را دارند باید این نکته را بدانند که این روش آخرین راه حل متخصصین برای کاشت مو است و میزان موفقیت این روش قابل پیش بینی نیست. بیماران متقاضی BHT باید از شرایط و معیارهای جراحی، برای مثال   TDI مناسب، به صورت کامل برخوردار باشند.

این روش درمان در شرایط خاص به بیمارانی توصیه می شود که قبلا کاشت مو انجام داده اند و یا اینکه نتیجه عمل های قبلی آنها طبیعی نیست و بر روند زندگیشان تاثیر گذاشته است.

با توجه به این نکات تمام متقاضیان روش BHT در مورد مناسب بودن این عمل، شرایط و نتایج آن به تفضیل با متخصص کاشت مو مشورت کنند. به هر حال باید توسط جراح مجرب کاشت مو انجام شود، زیرا که کاشت مو به روش برداشت مو از بدن به تجربه، دانش و مهارت های جراح در انجام عمل بستگی دارد.

 

روش پیوند موی ریش بر سر

استراج موی ریش و فولیکول صورت نمی تواند نسبت به دیگر روش های سنتی چالش برانگیزتر باشد. پوست صورت در مقایسه با پوست سر خیلی متجرک تر است و زوایای موی صورت معمولا عمیق تر هستند. این ویژگی برداشت مو از صورت را خیلی دشوار می کند. خیلی از تکنیک های خودکار و رباتیک استخراج مو که برای موی سر طراحی شده اند، قادر به برداشت موهای صورت نیستند. استخراج دستی مو تا به امروز کاربردی ترین و بهترین روش استخراج موی صورت است.

 

نتایج 

موی صورت در مقایسه با قسمت های دیگر بدن، مرحله رشد طولانی تری دارد و مدت کمی در مرحله استراحت می ماند. این به این معنی است که هر موی صورت پیوند شده، در بیشتر اوقات دارای فولیکول موی در حال رشد است.

این ویژگی منجر می شود موهای صورت در مدت زمان طولانی تر در محل قرار بگیرد و موی بلندتری را ایجاد کند که به حجم موهای پیوند شده اضافه می کند. تارهای ضخیم تر موهای ریش هم حجم بیشتری در منطقه پیوند ایجاد می کند.

 

این را هم ببینید

تمام خواص انار برای سلامت، پوست و مو، زیبایی و بارداری

خواص انار میوه خوشمزه بهشتی انار یکی از میوه های محبوب است و به آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *