20 روش برای تقویت چشم ها و خوراکی هایی که بینایی را تقویت می کنند

تقویت بینایی چشم

تقویت بینایی چشم

روش هایی برای تقویت کردن چشم و ماهیچه های چشم

در 15 سال اخیر افرادی که از عینک و یا لنز برای اصلاح دید استفاده می کنند بسیار افزایش داشته است. دلیل این امر می تواند کار کردن زیاد با رایانه در محل کار و یا تماشا کردن طولانی مدت تلویزیون باشد، البته استفاده از موبایل هم می تواند باعث شود که چشم ها ضعیف شود.

به نوشته گاردین خیلی از افراد معتقد هستند که سرانجام باید از عینک یا لنز استفاده کنید چون در طول گذر سال های عمر، ضعیف شدن چشم یک امر طبیعی می باشد.

این نکته تا جدی می تواند درست باشد اما درست از وقتی که فرد عینک می زند و یا از لنز استفاده می کند، دید چشم هایش سال به سال بدتر از قلب می شود. تقریبا تمام افرادی که عینک می زنند از بالا رفتن چشمشان شکایت می کنند.
تعداد زیادی از افراد به دلیل بیماری و مشکلات چشمی باید از عینک و یا لنز استفاده کنند اما بیشتر مردم و افرادی که برا اصلاح دید خود عینک می زنند، می توانند با تمریناتی ساده که طی 5 مرحله عضله چشم را تقویت کنند به مقدار زیادی از ضعیف تر شدن بینایی خود جلوگیری کنند.
این تمرینات برای چشم بسیار سودمند هستند و اگر به مدت چند هفته پشت سر هم انجام دهید، آثار مصبت آن را در بهبود بینایی خود حس می کنید.

پلک زدن بیشتر 

پلک زدن یکی از راهکارهای ساده برای تمکز طولانی تر و تمیز کردن چشم ها می باشد. کاربرانی که با رایانه کار می کنند معمولا زیاد پلک نمی زنند و اغلب وقتی پای تلویزیون هستند هم پلک نمی زنند. حالا می توانید به عنوان یک تمرین برای تقویت عضلات چشم به مدت چند دقیقه ئ هر 4 ثانیه یک بار پلک بزنید. سپس سعی کنید حدود 2 دقیقه پلک نزنید و تفاون را احساس کنید.

هنگامی که شما پلیک می زنید جشم ها به مدت یک ثانیه کوتاه تاریکی را تجربه می کنند و همین تاریکی باعث بهبود عملکرد چشم و امادگی بهتر برای دریافت اطلاعات جدید می شود.
ماساژ با کف دست

ماساژ آهسته باعث کاهش فشار چشم و اسراحت دادن به چشم ها می شود. برای این کار چشم را ببندید و با کف دست چشم ها را بپوشانید. دست را به اندازه یک چشم نزدیک کنید که بتوانید خیلی راحت پلک بزنید و فشار زیادی روی ماهیچه های چشم وارد نکنید. دو دقیقه به همین حالت بمانید. با این کار به چشم هایتان استراحت داده اید و گرمای دستان شما نقش مهمی در کاهش فشار به چشم دارد. اگر یک روز پر کار دارید چند دقیقه این کار را انجام دهید و متوجه تاثیر شگفت انگیز آن بر عضلات چشم می شوید.

 تمرین عدد هشت

این تمرین می تواند باعث افزایش انعطاف پذیری ماهیچه چشم یشود و انجام آن بسیار ساده است، خیلی تاثیرگذار است. در فاصله 7 متری خود یک عدد 8 بزرگ انگلیسی را قرار دهید. به مدت چند دقیقه با چشم های خود عدد 8 را به صورت یک مارپیچ است، دنبال کنید.

 

دور و نزدیک

این تمرین تقریبا در هر جایی می توان انجام داده شود. روی یک صندلی راحت بشینید. انگشت شصت خود را در فاصله 10 سانتی متری از چشم ها قرار دهید. به انگشت خود نگاه کنید سپس به یک شی با فصاله دورتر بنگرید. با هر بار تنفس عمیق، زاویه دید خود را تغییر دهید به گونه ای که یک بار به شی نزدیک و یک بار به شی دور نگاه کنید. این کار می تواند باعث تقویت چشم و بهبود بینایی شما شود.

تمرین زوم کردن

روی یک صندلی راحت بنشینید و به یک شی نزدیک متمرکز شوید و سپس چشمهایتان را به پایین بدوزید. بعد از چند دقیقه این کار را تکرار کنید تا متوجه انعطاف پذیری چشم خود شوید. این تمرین می تواند ماهیچه ها را تقویت کند.

دانستن نحوه عملکرد بینایی 

با فراگیری نحوه عملکرد بینایی می توان فهمید که برای تقویت بینایی چه کارهایی باید انجام داد. با علم این موضوع برای تقویت بینایی باید روش همیشگی دیدن و استفاده از چشمان را تغییر داد.

استفاده از نمودار بینایی 

با استفاده از یک نمودار بینایی و نصب آن بر روی دیوار می توان پیشرفت بینایی خود را اندازه گرفت.

استراحت دادن به چشمان 

استراحت دادن به چشمان از دیگر روش های تقویت بینایی است برای این منظور کف دو دست خود را بر روی هم بکشید تا گرم شود سپس کف دستان خود را که گرم شده است بر روی چشمانتان بگذارید تا آنها استراحت کنند.
این کار را هر چند وقت یک بار در طول روز به ویژه زمانی که پشت رایانه نشسته اید، انجام دهید.
همچنین می توانید برای آرامش دادن به چشمانتان هر روز از کمپرس های جایگزین سرد و گرم نیز استفاده کنید.

حفظ رطوبت 

حفظ توازن طبیعی رطوبت چشمان یکی از مهمترین مسائل در زمینه سلامت چشم است.
چشمان خشک خارش پیدا می کنند قرمز شده و حتی دردناک می شوند. سعی کنید مرتب پلک بزنید حتی زمانی که به صفحه تلویزیون و یا رایانه نگاه می کنید.

ورزش دادن به چشمان 

اگر می دانید که فعالیت ماهیچه ها باعث ورزیده تر شدن آنها می شود در آن صورت احتمالا می دانید که هر چقدر کمتر به ماهیچه ها ورزش دهید آنها را تنبل تر کرده اید. این موضوع در مورد چشم نیز صدق می کند.
ورزش های خاصی وجود دارد که می توان برای تقویت ماهیچه های چشم انجام داد و این ورزش ها به تقویت بینایی کمک می کنند.
یکی از این ورزش ها استفاده از روش 20 در 20 در 20 است. برای این منظور باید هر 20 دقیقه بر روی یک شئ که دست کم 20 فوت (600 سانتی متر) فاصله دارد برای 20 ثانیه تمرکز کرد.
با استفاده از این ورزش مشاهده می کنید که چقدر بهتر می توان دید.
یکی روش دیگر برای ورزش دادن چشم این است که انگشت شصت خود را پنج اینچ (12.7 سانتی متر) دورتر از صورت خود نگاه دارید و بر روی آن تمرکز کنید و بعد از پنج ثانیه به فاصله دورتر نگاه کنید. این کار را هر از گاهی که وقت دارید انجام دهید.

افزایش انعطاف چشم 

اگر ورزش می کنید باید بدانید که بعد از هر برنامه ورزشی انجام حرکات کششی و انعطافی مهم است. اگر حرکات کششی انجام ندهید و اگر بارها و بارها از چند ماهیچه استفاده کنید و از گروه ماهیچه های مخالف استفاده نکنید در آن صورت ماهیچه ها انعطاف خود را از دست خواهند داد.
اگر شغلی دارید که لازمه آن صرف مدت زمان زیادی در مقابل صفحه رایانه است باید هر از گاهی بر روی روی اشیایی که دورتر قرار گرفته اند تمرکز کنید و سعی کنید که برای مدت طولانی چشمان خود را بر روی یک هدف قرار ندهید.

کم کردن روشنایی صفحه رایانه 
کم کردن میزان روشنایی صفحه رایانه می تواند به استراحت دادن به چشمان کمک کند اما در عین حال باید در نظر داشته باشید که روشنایی صفحه رایانه باید به اندازه باشد که مشکلی برای دیدن ایجاد نکند؛ علاوه بر این صفحه نمایش رایانه خود را باید به صورتی نگاه دارید که بازتاب نور مواجه نشوید.

استراحت دادن مکرر به چشم 
اگر چشمان شما باید مدت طولانی بر روی یک وظیفه تمرکز کند. هر ساعت 10 دقیقه به چشمان خود استراحت دهید تا از فشار بر چشم کاهش یابد و به چشمان فرصتی برای ترمیم داده شود.

کاهش تنش 
سیستم بدن هر کسی واکنش متفاوتی به تنش نشان می دهد. چشمان مدام تحت فشار و استرس قرار دارند. هر چقدر بیشتر تلویزیون نگاه کنید، به رایانه بیشتر خیره شوید، بیشتر با بازی های تلفن همراه خود بازی کنید بیشتر چشمان خود را تحت تنش و استرس قرار می دهید.
سعی کنید که بیشتر از نور طبیعی استفاده کرده و کمتر از ابزارهای دیجیتالی استفاده کنید.
اگر این کار را انجام دهید در نتیجه آن متعجب می شوید که بهتر مشاهده خواهید کرد.

اندکی بخوابید 
تا کنون متوجه شده اید زمانی که برای مدت زیادی کار می کنید و به اندازه کافی نمی خوابید احساس خستگی و سردرد می کنید و دید شما تار می شود.
خواب برای تمام عملکردهای بدن مهم است و استراحت مناسب می تواند باعث تقویت بینایی شود زیرا خواب به ماهیچه های چشم که زیاد کار می کند اجازه می دهد که کاملا استراحت کنند.

عینک آفتابی بزنید 
از دیگر اقداماتی که برای تقویت بینایی می توان انجام داد حفظ چشمان در برابر اشعه UVاست. برای این منظور با استفاده از عینک آفتابی مناسب می توان از چشمان در برابر اشعه UV حفاظت و در نتیجه بینایی را تقویت کرد.

چشمانتان را تغذیه کنید 
چشمان نیز مانند سایر قسمت های بدن برای عملکرد خوب به تغذیه مناسب نیاز دارد. برای این منظور هویج، کلم پیچ، زغال اخته، زردآلو، و سایر غذاهای غنی از بتا کاروتن مصرف کنید زیرا آنها موجب تقویت بینایی می شوند.

آب بنوشید 
بدن انسان به طور متوسط از حدود 60 درصد و یا میزان بیشتری آب تشکیل شده است.
اگر چشمان شما اغلب خشک ، خسته می شوند و دید تار پیدا می کنید سعی کنید مصرف آب خود را افزایش دهید.علاوه بر این نوشیدن آب برای کل بدن مفید است.

مصرف ویتامین هایی که برای بینایی مفید هستند 
از دیگر اقداماتی که برای تقویت بینایی می توان انجام داد مصرف ویتامین هایی است که برای بینایی مفید هستد.
برای این منظور باید مقدار زیادی ویتامین های A و C و همچنین لوتئین و zeaxanthin مصرف کرد.
از سوی دیگر مصرف امگا 3 را فراموش نکنید. اسیدهای چرب امگا 3 از مواد مغذی مفیدی هستند که به سلامت انسان کمک می کنند.
بیشتر مردم می دانند که مصرف امگا 3 برای سلامت قلب خوب است با این وجود بسیاری نمی دانند که مصرف امگا 3 می تواند باعث سلامت شبکیه شود و روند کاهش دید مرتبط با افزایش سن را متوقف سازد.

مصرف آمینو اسیدها 
مصرف آمینو اسیدها از دیگر اقدامات مفید برای تقویت بینایی هستند.آمینو اسیدها به ویژه تورین (Taurine) برای سلامت چشم ضروری هستند. آمینو اسیدها از چشمان در برابر رادیکال های آزاد محافظت کرده و بافت چشم را سالم نگاه داشته و از زوال چشم جلوگیری می کند.

تقویت بینایی چشم

خوراکی های تقویت کننده بینایی

روش های زیادی برای تقویت کردن حس بینایی وجود دارد که می توانید با خوراکی هایی که در این مطلب معرفی کرده ایم، بینایی خود را تقویت کنید.

 

مصرف سیر:

سیر به غذا طعم و عطر خوبی می دهد و به همین دلیل می توان در غذاها از آن استفاده کرد.

سیر فواید زیادی برای سلامت دارد و باعث افزایش گردش خون می شود و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و مهمتر اینکه بینایی شما را تقویت می کند.

سیر مقدار زیادی سولفور و مواد غذایی دیگر دارد که آنتی اکسیدان تولید می کنند و باعث حفاظت لنز چشم می شود.

 

استفاده از تخم‌مرغ

تخم مرغ یکی از بهترین غذاها برای تقویت چشم ها می باشدو زرده تخم مرغ سرشار از مواد مغذای است که برای تقویت بینایی چشم مفید است و باعث رفع خستگی چشم می شود.

 

استفاده ماهی سالمون

ماهی سالمون از ویتامین A و D و همچنین اسید های چرب امگا 3 غنی شده است و این ترکیبات بینایی را تقویت می کنند.

 

استفاده از سبزیجات برگدار

کاهو، کلم، اسفناج و دیگر سبزیجات برگدار سبز در افزایش تقویت نور چشم مفید‌ند، زیرا آنها حاوی ویتامینA، ویتامینB12، ویتامینC و کلیسیم هستند.

مطالعات نشان داد که اسفناج سرشار از آنتی اکسیدانی‌هایی مانند Iutein و Zeaxanthin است که بسیار برای چشم مفیدند؛ اگر شما می‌خواهید فایده بیشتری از سبزیجات برگدار ببرید، سعی کنید از زیاد پختن آنها خودداری کنید.

 

استفاده از شکلات کاکائویی

شکلات کاکائویی باعث تقویت بینایی می شود و با اضافه کردن کمی شکلات کاکائویی در وعده های غذایی روزانه خود می توانید مقدار فالونوئید هایی که باعث حفظ ماهیچه های چشم می شوند را افزایش دهید. با حفاظت از ماهیچه های خونی در چشم علیرغم افزایش سن و ضعیف شدن چشم شما می توانید به تقویت لنز چشم قرنیه چشم کمک کنید.

 

استفاده از گیاه قره‌قاط

مصرف این گیاه می تواند از بعضی از اختلالا بینایی مانند macular degeneration که باعث کاهش بینایی در مرکز میدان دید فرد در سنین بالاتر می شود، کمک کند.

 

استفاده از آوو کادو

آووکادو هم مانند اسفناج سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند latein و zeaxanthin می باشد که در چشم یافت می شوند. گفته شده است که میزان latein موجب کاهش خطر macular degeneration و آب مروارید می شود؛‌این میوه در مناطق گرم و استوایی به وفور یافت می شود.

 

استفاده از هویج

هویج یکی از سبزیجات و یا میوه جات زرد رنگ و نارنجی رنگ است و حاوی بتاکاروتین می باشد که برای بینایی چشم بیار مفید است و باعث حفاظت چشم در برابر آسیب های نور خورشید می شود.

 

استفاده از سویا

سویا چربی کمی دارد اما میزان پروتئین آن زیاد است و اسید های چرب و مواد مغذای زیادی دارد که برای چش مفید هستند.

مواد غذایی و سبزیجاتی که به آنها اشاره کردیم می توانند چشم را تقویت کنند اما شما باید یکسری مواد خوراکی را که باعث کاهش بینایی می شود را مصرف نکنید که می توان به شکر، نان، پاستا، حبوبات، چربی، آرد تصفیه شده و مونوسدیم گلوتامیک را نام برد.

 

این را هم ببینید

متن عاشقانه | جملات عاشقانه کوتاه | عکس های عاشقانه رمانتیک برای همسر

متن و جملات عاشقانه زیبا و کوتاه به همسراه عکس نوشته های رمانتیک برای همسر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *