چربی خون بد چه علائم و نشانه هایی دارد؟

اگر پاهای شما گزگز می کنند و به خواب می روند و یا دچار سرگیجه و تعریق زیاد می شود، ممکن است که شما چربی خون داشته باشید و به عبارتی چربی خون شما بالا رفته باشد.

نکات و اطلاعاتی در مورد چربی خون و علائم و نشانه های آن

وقتی کلسترول و یا تری گلیسرید از مقدار طبیعی آن در خون بالاتر برود باعث بیماری چربی خون می شود. میزان این مواد در خون در اثر مصرف مواد غذایی زیاد یا هنگام بروز ختلال در سوخت و ساز چربی افزایش پیدا می کند. چربی خون و قند خون بالا و همچنین غلظت بالای خون باعث گزگز، مورمور شدن و خواب رتگی پاها می شود و موقع خوابیدن، کف پا بسیار داغ می شود و باعث می شود فرد بیدار شود.

چربی خون بد

چطور چربی خون افزایش پیدا می کند؟

افزایش چربی خون به دنبال بیماری هایی مانند کم کاری تروئید، بعضی از بیماری های کبدی و کلیوری، بیماری قند، نارسایی مزمن کلیه، چاق و اضافه وزن، بعضی از عفونت ها، اعتیاد به الکل، ایدز و … دیده می شود. افزایش چربی خون با تجمع در دیواره رگ ها، تنگی آنها را به دنبال دارد و به همین دلیل باعث افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی، درد قفسه سینه و گرفتگی عروق خواهد شد. برای تشخیص بالا بودن چربی خون، اندازه گیری این 2 نوع چربی خون یعنی گلسترول و تری گلیسیرید انجام می شود. در این میان معمولا افزایش کلسترول به عنوان عامل بیماری زیادی جدیدتری مطرح می شود.

کلسترول چیست؟

کلسترول نوعی چربی در بدن است که در تمام سلول های بدن پیدا می شود. کلسترول در خون حل نمی شود و توسط لیپوپروتئین وارد سلول ها می شود و از آن خارج می شود. لیپوپروتئین ترکیبی از پروتئین و چربی می باشد و چربی را در خون حمل می کند. وجود کلسترول در بعضی از بخش های بدن مانند کبد، نخاع و مغز ضروری است.

کلسترول در ساخت و نگه داری سلول ها، بعضی از خورمون ها، ساخت ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی نقش دارد. مقدار مناسب کلسترول کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر می باشد. وقتی کلسترول خون بالا می رود در سطح رگ رسوب پیدا می کند. این رسوب ها جریان طبیعی خون را دچار مشکل می کنند و در این حالت، قلب شما به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نمی کند و خطر حمله قلبی افزایش پیدا می کند. با فرایند مشابه، کاهش یافتن جریان خون به مغز هم می تواند باعث سکته مغزی شود.
چربی خون بد

کلسترول به دو طریق در بدن به وجود می آید:

1. بدن خودش کلسترول می سازد. بیشترین کلسترول را کبد می سازد و مقدار ان، روزانه در حدود 1000 میلی گرم است.
2. کلسترول وارد شده در بدن، از راه خوردن مواد غذایی مانند گوشت قرمز، مرغ و ماهی و لبنیات.
سبزیجات، میوه ها، روغن های گیاهی، غلات و آجیل کمترین مقدار کلسترول را دارند و زرده تخم مرغ، گوشت ها دارای بیشترین مقدار کلسترول هستند.

چه عواملی بر غلظت کلسترول خون موثر است؟

– نوع و مقدار مواد غذایی
 – زن بدن
 – فعالیت بدنی
–  وراثت و ژنها نقش مهمی در وضعیت کلسترول خون دارند.
– سن  و جنس:افزایش غلظت کلسترول خون معمولاٌ در حوالی 20 سالگی آغاز می شود. زنان پیش از یائسگی، غلظت کلسترول کمتری نسبت به مردان همسن خود دارند.

علایم افزایش چربی خون

عمده علایم افزایش چربی خون ناشی از دو عامل است؛ یکی سنگین و غلیظ شدن خون که باعث کندی حرکت آن در عروق می شود ولذا باعث اختلال خونرسانی و کمبود نسبی اکسیژن در بافتها خواهد شد و دیگری، افزایش حرارت بدن در اثر افزایش صفرا. این علایم به طور خلاصه عبارتند از:
1- احساس سنگینی، خستگی یا کوفتگی در بدن.
2- خواب آلودگی.
3- سوزش و احساس افزایش حرارت نقاط مختلف بدن به خصوص کف پا که معمولاً در شب تشدید می شود.
4- دردهای نسبتاً مقاوم به درمان در ناحیه ساق و کف پا(و گاهی هم در سایر نواحی بدن).
5- سردردهایی که معمولاً به صورت سنگینی سر خودنمایی می کند.
6- خشکی و یا تلخی دهان.
7- سرگیجه و گاهی وزوزگوش.
8- سردرد، سرگیجه، سنگینی، خواب آلودگی، طپش قلب و علایمی از این دست، پس از مصرف غذاهای چرب؛ و تسکین این علایم با مصرف موادی مثل آبغوره، آبلیمو یا سرکه.
9- افزایش تعریق بدن.
10- ورم و پف کردن صورت.
نکته: ذکر علایم فوق به این معنا نیست که تمام کسانی که دچار افزایش چربی خون می شوند همه علایم فوق را بروز می دهند؛ بلکه اغلب، تنها بعضی از علایم را دارند.

انواع اصلی چربی های موجود درخون چیست؟

چربی های اصلی موجود در خون عبارت است از کلسترول و تری گلیسرید می باشند.
LDL  چیست؟
LDL یا کلسترول بد، ذرات کلسترول را در طول بدن شما منتقل می کند. LDL ساخته شده با اتصال به دیواره رگها، آن ها را سخت و تنگ می سازد .
VLDL چیست؟
دارای بالاترین میزان تری گلیسرید است. تری گلیسرید نوعی چربی موجود در خون است. VLDL  نیز همچون LDL ذرات کلسترولی را بزرگ تر ساخته و منجر به تنگ و باریک شدن رگ های خونی می شود. اگر شما تحت درمان کلسترول بالای خون هستید ولی همچنان دارای VLDL بالا هستید، به درمان اضافه تری جهت کاستن آن نیاز خواهید داشت چراکه VLDL حاوی مقادیر زیادی تری گلیسرید است.
HDL چیست؟
HDL یا کلسترول خوب، کلسترول اضافی را برداشته و به کبد بر می گرداند.

چطور بفهمیم چربی خون مان بالاست؟

آزمایش چربی خون، شامل اندازه گیری کلسترول کل، کلسترول HDL (خوب)، کلسترول LDL (بد) و تری گلیسرید می شود. تری گلیسرید نوعی از چربی که در نتیجه مصرف مواد قندی بالا می رود.برای اندازه گیری دقیق چربی های خون باید 9 تا 12 ساعت پیش از خون گرفتن چیزی به جز آب نخورید و ننوشید.میزان کلسترول و تری گلیسرید خون معمولا به میلی گرم کلسترول در دسی لیتردر خون اندازه گیری می شود.
چگونه می توان HDL یا کلسترول خوب را در بدن افزایش داد؟
1-دویدن :با ورزش کردن در هفته 1200 کالری بسوزانید
2-کاهش وزن: با کاهش هر نیم کیلوگرم وزن بدن ( چربی اضافی)، مقدارHDL یک درصد افزایش می یابد.
3- ورزش کردن قبل از خوردن غذای پر چرب: انجام ورزش منظم قبل از خوردن وعده های غذایی پر چرب، بطور قابل ملاحظه ایHDL را افزایش می دهد.
4- نکشیدن سیگار:با ترک سیگار فقط  به مدت یک هفته، 7 واحد مقدارHDL افزایش می یابد.
5- پرهیز:پرهیز از مصرف زیاد شکر، آرد، سیب زمینی و برنج سفید. غذاهایی که قند خون را افزایش می دهند، باعث کاهشHDL خون می شوند.

برای کاهش مقدار LDL چه باید کرد؟

 از مصرف زیاد چربی ها و کلسترول دوری کنید.
 از افزایش کالری دریافتی بپرهیزید.
 تحرک و فعالیت بدنی را زیاد کنید.
 وزن خود را ثابت نگه دارید.

منابع تری گلسرید

تری گلیسیرید، همان چربی است که در غذا وجود دارد. اگر کالری زیادی وارد بدن شود، بدن مقدار اضافی کالری را به تری گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند. چاقی و اضافه وزن، عدم تحرک ، سیگار کشیدن، مصرف الکل و داشتن رژیم غذایی پرکربوهیدرات از عوامل افزایش دهنده تری گلیسیرید خون می باشد. مقدار مناسب تری گلیسیرید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر می باشد.فردی که دارای تری گلیسیرید بالاست، LDL بالا و HDL پایینی خواهد داشت.

برای کاهش تری گلیسیرید چه باید کرد؟

  • مرتب ورزش کنید.
  • برنامه غذایی کم چرب داشته باشید.
  • لبنیات کم چرب استفاده کنید.
  • چربی های گوشت و پوست مرغ را نخورید.
  • غذای خود را با روغن های گیاهی مانند کانولا، ذرت و زیتون درست کنید.
  • غذاهای پرفیبر مصرف کنید.
  • نوشیدنی های شیرین و شیرینی مصرف نکنید.
  • الکل مصرف نکنید.
  • پرخوری نکنید.
  • خیلی اهنسته غذا بخورید و غذا را خوب بجوید تا به معده خود فرصت دهید که به شما بگوید سیر شده است.

این را هم ببینید

متن عاشقانه | جملات عاشقانه کوتاه | عکس های عاشقانه رمانتیک برای همسر

متن و جملات عاشقانه زیبا و کوتاه به همسراه عکس نوشته های رمانتیک برای همسر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *